Klára Dlabolová (www.zarostlenehty.com)

*** pedikúra, ortonyxie, podologie ***

  TOPlist

Spolupracujeme:

Doporučujeme:

Striplac

Poděkování:

Jak psát web

Zarůstající nehet

Relativně nepatrný problém, o kterém se tolik nemluví, ale přesto trápí poměrně velkou část populace. Většina z nás se tak o tuto problematiku začne zajímat až ve chvíli, kdy je podobný problém začne trápit.

Jedná se o stav, kdy okraje nehtové ploténky (obvykle u prstu na noze) zarůstají do kožního valu a způsobují tak velkou bolestivost a často i zánět. Vedle nepříliš časté vrozené formy, dominuje forma získaná, která postihuje pacienty ve všech věkových skupinách.

Jaká je příčina?

V drtivé většině je hlavní příčinou zarůstání nehtu jeho špatné zastřižení. Dalšími rizikovými faktory jsou špatně zvolená obuv a v některých případech i tepenná nedostatečnost (např. u pacientů s cukrovkou), případně rodinné predispozice.

Možnosti léčby

Konzervativní metody

Mezi jednodušší metody patří ošetřování postižené oblasti, podkládání tamponáží či vkládání plastových trubiček, oddělování palce od 2. prstce. Doplňkovou metodou je tzv. tapování, neboli odtahování nehtového valu pomocí speciální náplasti. Dochází tak k uvolnění tlaku, který vyvíjí postranní kožní val na nehtovou ploténku.

Spolehlivou a velice oblíbenou metodou je aplikace nehtového aparátu (rovnátka). Po zhotovení otisku postiženého místa se vyrobí rovnátko, které po nasazení napomáhá přirozenému rovnání nehtu.

Chirurgické metody

Jedná se o metody využívající chirurgické postupy, v závislosti na rozsahu pacientova postižení. Od prosté incize (naříznutí) až po částečné či celkové odstranění nehtu i s nehtovým lůžkem (excize), někdy spojené i s plastikou nehtového valu.